Kiszone ogórki

Sezon na ogórki trwa, teraz są najlepsze i najlepiej właśnie teraz robić z nich przetwory. Dziś przepis na kiszone ogórki, prosty, dziś nastawiasz za ok. 4 dni jesz pierwsze małosolne ogórki, a trzymając je tydzień, cieszysz się pysznymi kiszonymi ogórkami. Podany przepis pomoże Wam przygotować ogórki do zjedzenia na już, ale podam też przepis na ogórki kiszone na zimę. Spróbujcie koniecznie, bo to szybki i zdrowy dodatek do kanapek, obiadu czy kolacji, ale też świetnie sprawdza się podczas grilla :)

SKŁADNIKI (na 2 l słoik lub ok. 4 litrowe słoiki na zimę):
1 - 1,5 kg małych, twardych, zdrowych, zielonych gruntowych ogórków (to jest bardzo ważny element, ogórki nie mogą być zwiędnięte, albo popękane, bo wtedy nici z kiszenia)
2 l przegotowanej i wystudzonej wody
2 kopiaste łyżki soli kamiennej (do przetworów, niejodowanej)
kawałek ok. 10-15 cm chrzanu
koper z główkami i nasionami
6 ząbków czosnku

WYKONANIE:
Zagotowujemy wodę, dodajemy sól, dokładnie mieszamy i zostawiamy aż przestygnie.
Myjemy dokładnie ogórki. Chrzan obieramy ze skórki i kroimy na ok. 2 cm kawałki, czosnek obieramy z łupinek.
Słoik dokładnie myjemy i wyparzamy wrzątkiem. Na dno słoika wkładamy 3 ząbki czosnku, dwie główki kopru, oraz dwa kawałki chrzanu. Ogórki ciasno układamy do połowy słoika, jeden obok drugiego, pionowo lub poziomo, jak nam wygodnie i znowu dodajemy 3 ząbki czosnku, dwie główki kopru, oraz dwa kawałki chrzanu. Układamy ogórki aż wypełnimy słoik i na górę przykrywamy dużą główką kopru, całość zalewamy wodą z solą aż ogórki będą całkowicie pokryte i dokładnie zakręcamy słoik. Przykrywamy słoik ściereczką i ustawiamy na talerzu (w razie kiedy ze słoika wyciekałaby solanka podczas procesu kiszenia), zostawiamy w temperaturze pokojowej w miarę zacienionym miejscu, u mnie ogórki kisiły się w na podłodze w kuchni. Po czterech dniach można jeść pierwsze ogórki małosolne, po kolejnych trzech dniach ogórki będą już kiszone - idealne na zupę ogórkową, przepis niebawem ;) Po tygodniu, ogórki najlepiej schować do lodówki.

NA ZIMĘ:
Jedyna różnica jest taka, że najlepiej zrobić te ogórki w litrowych słoikach, umytych i wyparzonych. Na dno każdego słoika kładziemy 3 - 5 ząbków czosnku, jedną główkę kopru i 3 kawałki (2 cm) chrzanu. Układamy ogórki pionowo i ciasno, na wierzch dodajemy główkę kopru. Zagotowujemy 3 l wody, dodajemy 3 kopiaste łyżki soli kamiennej niejodowanej, mieszamy i zalewamy taka gorąca mieszanka słoiki, szczelnie zakręcamy (ważne, aby zakrętka i brzeg słoika były suche, zminimalizuje to ryzyko zepsucia się ogórków), przykrywamy dokładnie kocem i zostawiamy na 24 godziny w temperaturze pokojowej. Następnie przenosimy słoiki do komórki lub piwnicy i cieszymy się zima pysznym smakiem naszych domowych kiszonych ogórków. Smacznego :)








Komentarze

Popularne posty